Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kam se nám ztratili Cikáni?

20. 8. 2007

Neječ na mě okamžitě, milý čtenáři, že blbnu, protože vidíš, že právě v současnosti tato populace roste jak z vody. Já totiž nemyslím Romy, ale staré "obyčejné" Cikány. Takové, co jsem je znával dříve.

Obrázek “http://www.romanohangos.cz/obr/1079.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Vyrůstat na pražské periferii a nesetkávat se osobně s Cikány bylo prakticky nemožné. Zvláště, chodíte-li do bijáku Dukla v Libni, co o něm psal pan Hrabal v Automatu Svět, kde bylo kolem přímo semeniště undergroundu, Cikánů a esenbáků. Esenbáci měli a policajti mají dodnes na dřívější třídě Rudé armády v Libni svoje místní hlavní sídlo.
 
Libeňské Cikány nemohu lépe popsat, než je popsal pan Hrabal, ovšem poetika literatury sem, poetika literatury tam, nebyli to žádní nahnědlí andílci, tihle libeňští Cikáni. Avšak dalo se s nimi běžně vyjít a žít. Však se také dříve říkalo: "Žižkovu a Libni - zdaleka s vyhni."

Abych nebyl za rasistu, to bylo v době, kdy na Žižkově Cikána člověk skoro ani nepotkal. Jen pravý český proletariát, uhlíře, dělníky z vysočanských fabrik, kapsáře a podobně. Ale rozhodně jsme se Cikánů jako děti nebáli, což se o dnešním vztahu Romů a bílých dětí rozhodně říci nedá.

Naši cikánští spolubojovníci na vojně byli sice hlavně ve strážních rotách, a pokud se tmavší rodáci od Košic a vůbec z východního Slovenska naučili aspoň jednou týdně sprchovat (většina viděla sprchu prvně v životě), mýt si nohy, čistit zuby a holit se tupými žiletkami Diu Jevíčko, nebylo větších problémů. Jen byl malér jim vysvětlit funkci "semaforu". Volačo také v Košiciach ani Levoči či Medzilaborciach němali.

Práce ve Vysočanech v dospělém věku mne opět postrčila do kontaktu s cikánskými spolupracovníky. Topiči temnější pleti, světlejší pleti a potetovaní - tedy pokérovaní z lapáku - a různí vyhození inteligenti posedávali spolu družně v kotelnách, výkopech a tak podobně a také v hospodách, které otevíraly ráno ve čtyři hodiny a kde bylo plno až přes půlnoc. Však také vysočanskou Slavii navštívil Václav Havel i v době, kdy byl prezident.

Manželky těchto Cikánů pracovaly často jako uklízečky a nebo pomocné síly a už někdy v sedmdesátých letech byly běžně vidět cikánské děti, chodící bez problémů do škol, čisté a uklizené cikánské byty a vůbec.

Jistě, byly i příšerné špeluňky přeplněné ječícími obyvateli a byty plné plísně s hromadou "drobných" zvířátek. Pamatuji, jak ke mně přišel s nějakým problémem vyjednávat za celou rodinu starý šedivý Cikán v obleku. Slušně a věcně jsme spolu jednali, ale já se nemohl na rozhovor soustředit, protože mu po světle šedivé kravatě lezla nahoru a dolů mrška bleška.

V té době, tak v polovině sedmdesátých let, ještě hluboko za „totáče“, se začaly objevovat podivné příkazy (hlavně telefonované) a "doporučení", že když někde Cikáni vymlátí okna a udělají si z nich ohníček, tak že jako že nic, soudruzi, nějak to urovnejte, je potřeba je tak nějak, soudruhy Cikány, pochopit. Což třeba prosečtí rychle pochopili a pálení dřevěných podlah se stalo běžnou součástí životního stylu přílivu jejich i nových cikánských obyvatel Vysočan a Libně.

"Bílí" uhlíři kradli nekvalitní průmyslové uhlí z kotelen skoro vždycky ve spolupráci s Cikány, jejichž přátelům, bílým i tmavším, ho následně prodávali. Soudruzi esenbé dělali jako že nic. Část Cikánských spoluobčanů rychle zjistila, že lze žít i "jinak", než kopat výkopy. A hlavně bez práce.

Už v osmdesátých letech vládla smíchovské křižovatce u Anděla příšerná zapáchající osoba tmavé pleti z místního bufetu. Zafačovaná nateklá noha, z které cosi prosakovalo špinavými obvazy, páchla na celý „bufáč“ IV. cenové kategorie. Smrad se mísil s v puchem děsivé voňavky typu "Šeříkové květy", kterou byla noha politá. Odtud dotyčná matróna dirigovala rozvětvený kmen grázlů všeho typu, ale jednoho druhu. Esenbáci a úřady dělali, jako že se nic neděje, že je ta příšerná Cikánka a její parta zlodějů a násilníků neviditelná.

http://www.pozitivni-noviny.cz/IMAGES/pospichal/11.JPG

Václavské náměstí v době před rokem 1989 ovládla jiná skupina, specializující se na kapesní krádeže. Před očima esenbáků vybírala v létě každý den na lavičce v horní části náměstí další tlustá matróna v květovaném oblečení peněženky a mladí kapsářští učedníci je chodili házet do košů.

Jiná parta ovládala Nusle. Okolí náměstí bratří Synků. Ta byla známá tím, že chodili společně, celá rozvětvená rodina, na obědy do místního bufetu a královna rodu vždy platila tak, že vytáhla jednu bankovku ze štosu pětistovek.

Cikáni, s kterými jsem pracoval, a byl tedy v denním styku, se jich začali bát. Příslušníků vlastního národa. Esenbáci s touhle skupinou tzv. nemakačenků byli jedna ruka a všichni okolo se před nimi třásli.

Po převratu ty Cikány kteří chodili léta do práce, smetla doba. Místo o Cikánech se najednou začalo mluvit o Romech. Najednou bylo slovo Cikán sprostou nadávkou. Různí fanatici a nadšenci, kteří většinou v životě vedle skutečného Cikána neseděli v hospodě ani nestáli v práci, vytvořili dojem, že slovo Cikán je nadávka.

A nová vrstva "Romů" se činila. Vybydlet dům začalo být úplně běžné. Tyranizovat své vlastní lidi a k tomu i "gadžy" se stalo naprosto beztrestné. Jen si vzpomeňte na Matiční ulici. Idioti "všech zemí se spojili" a zabránili v řešení problému.

Obrázek “http://www.airban.co.yu/zmajari_cigani.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Nezaměstnaným Cikánům, pardon, dnes Romům, začaly být vypláceny do té doby nevídané podpory. Rodit děti začal být bezva byznys. Práce nebyla, nebo byla, ale při práci se člověk zapotí a musí se ráno vstávat. A na co, když peněz najednou bylo dost. O ty je ovšem rychle připravili "romští" lichváři, kteří si drze jezdili a jezdí pro podpory v nezaměstnanosti v mercedesech. Agresivita určité skupiny Romů si vynutila v podstatě beztrestnost. Každý se jich bál. A dodnes bojí.

Začala vznikat gheta. Nejen sestěhováváním neplatičů, ale prostě i tím, že tohle etnikum žije rádo pohromadě a příliv ze Slovenska, ale jak se tvrdí i na černé papíry z dalších postkomunistických zemí, situaci vyhrotil. Nával politické korektnosti nedovolil nejen věc řešit, ale ani o ní mluvit. Což platí téměř dodnes.

Pokud chtěla policie - tedy pokud vůbec chtěla - zasáhnout, či jakmile se pokusil věc řešit nějaký místní úřad, zasáhli "aktivisté". Chtít po Romech platit nájem, bylo a je podle nich rasistické. Požadovat, aby chodili do práce, to je "bílé násilí".

Mnozí Romové z nejvíce problematických a sociálně zanedbaných skupin se navíc ani v mládí nenaučili ty nezákladnější běžné návyky, protože už od osmdesátých let většina Cikánů na vojnu nešla. Všichni byli "invalidé".

Objevily se houfně prostitutky. Cikánské a nebo, chcete-li, romské prostitutky. Něco před čtyřiceti lety nevídané. Stará cikánská rodina by prostitutku vyvrhla. Dneska Romové pasou, za přátelského pohledu policie nejen romské prostitutky. Stovky a možná tisíce bezprávných a sociálně retardovaných žen. Ale o tom ani pan Uhl natož zelená Kateřina nechtějí nic slyšet.

A běda vám, kdybyste to řekli veřejně! Mezi Romy se šíří, někde lavinovitě, drogy. Noví agresivní vůdcové komunity zjistili, že na agresivitu nepřichází žádná odpověď. Ječící Romky, které by ještě v minulé generaci ihned zpacifikovali jejich vlastní manželé, jsou dneska "hvězdami" televize. Viz TV záběry z Matiční, kde byla hvězdou všech televizí žena později odsouzená za prodávání vlastní nezletilé dcery. Nedávno proběhl TV šot z Jirkova, kde jakási příšerná ženština, neupravená, bezzubá, agresivní a hloupá ječela na senátora Čunka.

Obrazek


Tyto věci a spektakulární akce, kdy "aktivisté" pořádají akce o "neobsluhování Romů v restauracích" anebo nastrčí poněkud ve věci ne orientovanou "Romku", aby se šla zeptat na místo prodavačky v luxusní parfumerii, když je jasné, že takováhle osoba nemůže za pult prostě vůbec nikde, to vše jen přilévá oleje do ohně.

Na 15 000 oficielně přihlášených občanů romské národnosti existuje snad tři sta různých "romských" anebo o problematiku Romů se starajících organizací.

Cikáni, kteří měli nakročeno na to, aby se stali plnoprávným a plnohodnotným etnikem, zmizeli. Nebo skoro zmizeli. Všude jsou vidět jen Romové, kteří celkem beztrestně mlátí nemocniční personál, vytloukají byty, a okrádají své vlastní lidi lichvářskými úvěry. Ti slušní, o těch neví nikdo nic. Ale oni existují, žijí a pomalu ztrácejí naději. Pokoušet se v takové situaci vybřednout ze dna společnosti, je téměř nerealistické.

Aktivisté řvou a jezdí na konference a slušní Cikáni, kteří mají snahu dostat se nahoru a kterým se říká povinně Romové, už nedostanou práci. Ne proto, že jsou Cikáni, ale proto, že se jich každý bojí. Cesta, na kterou jsme jim pomohli i my svojí ignorancí a díky vyčůranosti a případně bezmezné naivitě všech těch aktivistů, kteří mají většinou z tohoto etnika prostě bezvadný kšeft anebo jsou naprosto společensko sociálně tupí, je cesta do pekel. Pro nás i pro ně.

Doufám, že se najde někdo, kdo věc pochopí a začne skutečně jednat. Bude to mít těžké. Jakmile Čunek poněkud pitomě a možná ale záměrně vyslovil drzý výrok o politicích, co se zastávají opálených bordelářů, spustila se lavina novinářských lží, že Čunek pomluvil Romy. Nikoliv, navezl se do politiků a aktivistů a také novinářů. A to se neodpouští. Ostatně, na Čunkův výrok reagovalo kladně 92% posluchačů TV Prima, což je varující.

Další průzkum zjistil, že s Čunkem souhlasí více než dvě třetiny obyvatel. Ne s tím, že by byli Cikáni-Romové "podřadní", ale s tím, že největší vina je na těch, co z toho mají kšeft a politické body. Pokud však bude smeten Čunek za něco, co neřekl, a to za přispění pravdoláskovníků a prodejných novinářů a politiků, kteří se cítí být Čunkem ohroženi, přijdou ke slovu jiní, noví politici. Ti, kteří budou problém Cikánů-Romů chtít řešit skutečně silou. A bude to s největší pravděpodobností síla, která využije stále více rozzuřené "bílé" občany, kterým nevadí ani tolik Cikáni, jako takzvaní Romové. A hlavně to, že mnozí z nich bezostyšně tyjí z jejich peněz.

Nebezpečné je také to, že se v majoritní populaci rozšiřuje dojem, že se obyčejný pracovitý slušný občan stává pod-občanem, který nemá práva ani se vyjádřit o jakési privilegované a uměle vytvářené menšině. Základem všeho je nelhat. U nás a v celé Evropě žili vždy Cikáni. Romové jsou jen jedna jejich část. Na slovu Cikán, běloch, Arab, Žid není nic pejorativního.To jen my, jakmile přistoupíme na hru, že místo "černoch" budeme říkat Afroameričan anebo Afroevropan, vytváříme základ pro rasismus.

Lež a přetvářka jsou vždycky a za každého režimu nebezpečné!

6. dubna 2007 - Jiří Slupecký

P.S. Milý čtenáři, četl jsi pozorně? Shledal jsi v textu něco, s čím nesouhlasíš, co je zjevná lež a nepravda, co je nelidské, rasistické, nenávistné??? Jestli s článkem souhlasíš, po zralé úvaze pošli odkaz na něj všem lidem, které znáš.

Možná tím nezměníš nic, ale možná tím přispěješ k tomu, aby takových lidí, kteří se nebojí říci pravdu o bolestném problému společnosti, bylo na veřejnosti víc. Možná přispěješ k tomu, aby Tvoje děti se už nemusely tolik bát......


Podpořte dobrou věc, určitě by prospěla i cikánům!


Linkuj.cz!
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ano ano

(Rixo, 7. 8. 2007 9:32)

Pod článek bych se s radostí podepsal. Souhlas. Dvacet let žiji v místě, kde je nemálo cikánů a jednu rodinu máme i v paneláku. Brzo ráno jdu do práce, cikánka se válí u okna a čumí ven. Večer se vracím utahaný z práce domů a ona je tam pořád a usmívá se. To je to, co mě sere. V životě nikdo z nich nepracoval. A když vidím jak jdou 3 rodiny, každá se 2-5 dětma na sociálku pro dávky a jejich manželé si jezdí mercedesem a audinou, říkám si, co je to za bordel. Na takovou pakáž jdou mé daně? Je to velký problém. Pokud s cikánama někdo něco v blízké budoucnosti neudělá, zásadního, pak bude ještě hůř. Peněz je málo, oni jich spotřebují hodně. Čechů je stále méně, cikánů stále více. Kam to povede si můžeme domýšlet.

Dobrý

(Indil, 6. 8. 2007 19:55)

Článek je dobrý, něco na něm bude. Komentáře jsou jako obvykle trochu mimo mísu, trochu idealistické a trochu agresivní. A to je náš problém - jako národ se nikdy na ničem neshodneme. Romy počínaje, radarem konče. Takže máme to, co si zasloužíme - v jiném slušném národě by takové politiky, jako máme my, už dávno vypráskali bičem. My se jich ještě budeme zastávat.

Bez dávek

(DC..., 6. 8. 2007 17:06)

Sebrat sociální dávky,místo toho poukázky na jídlo (pití z kohoutku),tak se předejde vožralejm cokánům a nemakačenkům,kteří jdou hned v den vyplácení sociálních dávek nalitý jak prasata a pak nemaj zbytek měsíce co jíst,nabídnout každému, jenž je bez práce odpovídající práci jeho vzdělání a zdravotnímu stavu...celkem 3 nabídky,pak mu sebrat dávky a jen na potravinové lístky!

zatočit s nima, protože tady je bordel jak prase fuj!

proč si to myslíš,

(Chachar, 6. 8. 2007 13:48)

já souhlasím s autorem článku, ale nebudu lidi vyvradovat, Sládku!

Pro chachara

(Jenda, 6. 8. 2007 10:49)

Ty musíš být buď cikán, nebo novinář, nebo chudák řízený TV signálem

Sládek byl fašista

(Chachar, 6. 8. 2007 10:33)

a demagog, ten šel proti všem, jen pro barvu pleti, bylo mu jedno, jestli makají, nebo ne - a to bys mohl vědět, proto taky dojel, že většina lidí ho odsoudila a nezvolila!

Objevování pravdy po 17letech

(Jenda, 6. 8. 2007 9:47)

Vážení, vše co tady bylo napsáno, už před 17 lety říkal v parlamentu Sládek, že zákony mají platit pro každého stejně, kdo neposílá děti do školy, nedostane soc. dávky, kdo si vybydlí byt, druhý mu nikdo nedá apod,apod. . Jenže naši slavní politici za velmi vydatného přispění tkzv. "nezávislých" novinářů, ho prostě "zlikvidovali" za použití všech možných lží a polopravd. A to samé čeká každého, kdo tkzv. "sáhne" na cikány, viz Čunek. Ale na jedno se zapomíná, a to, že politika vlády tkzv."pozitivní diskriminace" začíná štvát stále více normálních poctivých občanů, a jednoho dne se to politikům krutě vymstí.

Tak ještě jednou.

(kofola, 6. 8. 2007 1:18)

Osobně nemám nic proti cikánům,pokud se budou chovat tak,jako ostatní obyvatelé tohoto státu. To my,Češi,jsme je naučili,že žít se dá i na úkor druhých.Naučili jsme je dobře si žít ve společnosti bez toho,aby se přičinili o její rozvoj.Tyto deformované vztahy je třeba rychle narovnat a to bez ohledu na rádo by spravedlivý názor příslušných orgánů EU.Jinak se brzy staneme diskriminovanou menšinou ve vlastní zemi.

pravdomluvne

(O.Kužel, 5. 8. 2007 22:36)

V mnoha jazycích je označení vlastního národa stejným slovem, které se původně používalo pro označení člověka jako samotného. Na tom není nic špatného.

A ještě dodám, k ostatním příspěvkům, že ti kteří si myslí, že v nich problém není tak právě v nich nejspíš problém je. To samé si myslí mnoho cikánů...že v nich problém není. Zodpovědnost lidí je na lidech, všech a to do jednoho. Na všech stejně.

Re: Osobní odpovědnost a další

(Kužel O., 5. 8. 2007 22:29)

Řím skončil na svou etnickou sterilitu, zdegeneroval a stal se centrem úpadku a to i morálního. Zatímco jiné národy svůj genofond ozdravovaly mísením s národy jinými. A to není jedinný příklad. Z antropologického hlediska je mísení kultur více než zdravé, pouze horké a nedospělé hlavy si myslí opak. Z kulturního hlediska též, každá z kultur má své nedocenitelné bohatství a vzájemné obohacování kultury jeho samozřejmě obohacováním jednotlivců uvnitř ní.


Jinak pro ujasnění, cikáni mají stejný rasový základ jako my a stejný lingvistický základ. Navíc, naše kultura má mnoho prvků a mnoho částí přímo založených na základech, které sem přinesli cikáni a prvky cikánské kultury lze nacházet v umění od Evropy až po Dálný východ nebo třeba jižní Afriku.

Nezapojí se aktivně...ano, jsou tu i ti, kteří se zapojují aktivně příliš, ať už ...aneb úplně stejně jako samotní aktivisté nebo třeba ti, které práve svou aktivitou potlačují. A všichni jsou při tom ti samí, nevyrovnaní a zakomplexovaní jedinci, hledající utěšení pro své ubohé já ve větším celku, ať už jsou to názorové skupiny, politcké strany nebo skupiny se stejným životním stylem. A v čem jsou stejní je pochybení společnosti při jejich výchově a vzdělávání. Nejsou samostatně uvažujícími jedinci. Holt jsme jenom lidi.

Dvě možnosti

(Aleš, 5. 8. 2007 21:57)

Bílí jidášové, blahobytně žijící z tzv. rómské otázky by si měli uvědomit, že jsou dvě možnosti: 1) zahyne hostitel, ale pak zahyne i parazit 2) hostitel se včas vzpamatuje a parazita zahubí.

Woooooooow

(Jarin, 5. 8. 2007 21:47)

TAk tohle je na večer fakt dost silná káva, nicméně se naprosto ztotožňuji s autorem textu. Jen je škoda, že většina z vás, mě nevyjímaje se to bojí dát najevo nahlas.

Pravdomluvne

(marty75p, 5. 8. 2007 21:44)

Jeste bych ale doplnil takovy maly "fakt" a to kde se najednou romove vzali.To nikdo nevi,ziji v meste kde je sposta cikanu a vubec jim to nevadi jim tak rikat.A kdyz se zeptam kde se s cista jasna po revoluci vzali romove tak odpovi ze tady jsou od valky,ze cikani byli vyhlazeni a ejhle oni sem spadli,nebo jsme si dejepisne nevsimli nejake povalecne migrace.Zkratka cikan pry prisel z indie"brano z jednich stranek o mensinach" a to kdyz idicka armada cestovala na sever evropy.ARMADA INDU?UZ TO JE DIVNE.A k nim se pridali rolnici a delnici kteri se v evrope usadili.Arychle koukam zdomacneli a zpohodlneli.A to nejlepsi na konec.Slovo rom je pry v prekladu CLOVEK,MUZ.Budiz ale je drzost prirody aby se narod a narodost jmenovala jako urceni tvora na planete.Od toho usuzuji ze slovo rom existuje ale ne jako narod ale jako slovo v cikanskem "slovniku".Tak ze cikan neni rasisticka nadavka ale opravdu nasim politickym presvedcovanim o kastovani a nazvoslovi, zadavaj na rasizmus hlavne polititci a aktiviste.Ale kazda doba si zada veci se kterymi obcan nesouhlasi a co bylo bylo,co je to je a davam tomu 10 let a chyby v podlejzani nezustanou nepotrestany a nereseny.

PRAVDA

(dělník, který živí tuhle zemi, 5. 8. 2007 20:23)

přesné a výstižné !!!

Osobní odpovědnost

(Walhall, 5. 8. 2007 20:16)

Obří množství lidí si uvědomuje, že s tímhle a podobnými etniky je problém.....další problém je ale v nich......nic s tím totiž nedělají.....nezapojí se aktivně.........autorovi článku děkuji za pěkné počtení a házím odkaz na mail a posílám všem asi 100 lidem, které tam mám:))

Vcelku rozumné

(O.Kužel, 5. 8. 2007 19:42)

Škoda jen, že autor si nezjistil více fakt o cikánském etniku a neujasnil si názvosloví. Takhle dává slovům cikán a róm úplně jiné, vlastní pojetí přitom ono je dané. Špatně ovšem využívané médii, politiky, aktivisty a zde i autorem. Pokáždé jinak a pokaždé nesprávně. Róm je pro čecha cizí slovo, kdyby říkal němcům der Deutsche, pak by bylo správné říkat cikánům rómové. Jenže tak tomu není. Zpravidla nedostudovaní, ale přesto sebevědomí a hýřící zručenými vědomostmi aktivisté ale i jejich protějšky pak dokázali to co dnes vidíme. Udělat v tom všem obrovský nenapravitelný chaos. Pokud by lidé neposlouchali média a lidi kterým je v nich věnován prostor (laici s velkou hubou), ale skutečné odborníky, věřím, že by došlo i k urovnání vztahu mezi čechy a cikány. Souhlasím s autorem, že nebýt nepochopitelné pozitivní diskriminace, mohlo to být dnes mnohem lepší. Pokud cikánskou kulturu bolševik okleštil o její bohatství a téměř záměrně pasoval cikány do nepěkné role, nechal vyniknout neduhy jižanské krve a nikoliv její přednosti, tak je to ovšem vina všech, všichni neseme vinu na tom co tu bylo a co tu je. Je to lidská sobeckost a pohodlnost...místo remcání tady by lidé měli pomáhat. Ono, člověk nenávidí nejvíce toho, který mu je nejvíce podobný. Kdyby si tohle každý uvědomil a hledal, sundal si klapky z očí a též...neházel tzv. do jednoho pytle. A nepoužíval smutnou větu "vyjjímka potvrzující pravidlo", protože ten kdo tak tvrdí, má nejvíce úzký pohled.
Je to náročné, ale můžeme si někdy říct, ze už jsme udělali dost? Můžeme mít někdy pocit zadostiučinění? Mít čisté svědomí? Kdo remcá a nadáva sam v sobě není vyrovnáný člověk a podvědomně ví, že by nejdřív měl udělat něco sám se sebou...a takových je bohužel většina, ať už mezi čechy, židy, cikány, lidí nevyrovnaných a hazejících své problémy na jiné. Vidím tu příspěvky...pracuju, oni nepracujou a berou mi mé peníze. Jak slepé. Pracuješ pro své svědomí, buď tedy rád a těš se z toho a to ti zaplatí mnohonásobně víc, než získané peníze. A rodinu mnohem víc, ač to možná na první pohled nebude znát, potěší pokud budeš spokojený, vyrovnaný, pokud se jim budeš více věnovat, než když budete bohatí. Povrchnosti smyje čas, skutečné hodnoty nemají materiální základ. A v České Republice si těžko kdo může stěžovat na hlad.

vzkaz pro Staňu

(Karolina, 5. 8. 2007 19:16)

Super názor, přesně o této otázce jsme se bavili a naprosto s ní všichni souhlasíme - tzn.pokud chce někdo více jak 2-3 děti, tak ať ukáže, jak je schopen je uživit!!! Nikdo jiný není povinen to dělat za něj. A rasismus v tomto rozhodně NENÍ!

Pravda a zase jenom pravda

(Homer, 5. 8. 2007 19:16)

Tolerovat zločin kvůli tomu, že má jinou barvu kůže je nesmysl. A je jedno jestli jde o nějakou konkrétní politickou stranu. Žádná nechce být ta špatná, a tak než by ztratila hodně cenných voličů radši nedělá nic.

Co dodat ???

(Dalibor, 5. 8. 2007 18:57)

...snad jen, ano. ano! ano!!! dlouho jsem nečetl tak otevřený a ideologicko-rasisticky nezatížený článek. Nenašel jsem jedinnou věc,proti které bych se ohradil,či snad s ní nesouhlasil... Tleskám autorovi za odvedenou práci a adminovi za odvahu.

pravda

(strom, 5. 8. 2007 18:50)

Bravo mistře,jen tak dál