Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kam se nám ztratili Cikáni?

20. 8. 2007

Neječ na mě okamžitě, milý čtenáři, že blbnu, protože vidíš, že právě v současnosti tato populace roste jak z vody. Já totiž nemyslím Romy, ale staré "obyčejné" Cikány. Takové, co jsem je znával dříve.

Obrázek “http://www.romanohangos.cz/obr/1079.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Vyrůstat na pražské periferii a nesetkávat se osobně s Cikány bylo prakticky nemožné. Zvláště, chodíte-li do bijáku Dukla v Libni, co o něm psal pan Hrabal v Automatu Svět, kde bylo kolem přímo semeniště undergroundu, Cikánů a esenbáků. Esenbáci měli a policajti mají dodnes na dřívější třídě Rudé armády v Libni svoje místní hlavní sídlo.
 
Libeňské Cikány nemohu lépe popsat, než je popsal pan Hrabal, ovšem poetika literatury sem, poetika literatury tam, nebyli to žádní nahnědlí andílci, tihle libeňští Cikáni. Avšak dalo se s nimi běžně vyjít a žít. Však se také dříve říkalo: "Žižkovu a Libni - zdaleka s vyhni."

Abych nebyl za rasistu, to bylo v době, kdy na Žižkově Cikána člověk skoro ani nepotkal. Jen pravý český proletariát, uhlíře, dělníky z vysočanských fabrik, kapsáře a podobně. Ale rozhodně jsme se Cikánů jako děti nebáli, což se o dnešním vztahu Romů a bílých dětí rozhodně říci nedá.

Naši cikánští spolubojovníci na vojně byli sice hlavně ve strážních rotách, a pokud se tmavší rodáci od Košic a vůbec z východního Slovenska naučili aspoň jednou týdně sprchovat (většina viděla sprchu prvně v životě), mýt si nohy, čistit zuby a holit se tupými žiletkami Diu Jevíčko, nebylo větších problémů. Jen byl malér jim vysvětlit funkci "semaforu". Volačo také v Košiciach ani Levoči či Medzilaborciach němali.

Práce ve Vysočanech v dospělém věku mne opět postrčila do kontaktu s cikánskými spolupracovníky. Topiči temnější pleti, světlejší pleti a potetovaní - tedy pokérovaní z lapáku - a různí vyhození inteligenti posedávali spolu družně v kotelnách, výkopech a tak podobně a také v hospodách, které otevíraly ráno ve čtyři hodiny a kde bylo plno až přes půlnoc. Však také vysočanskou Slavii navštívil Václav Havel i v době, kdy byl prezident.

Manželky těchto Cikánů pracovaly často jako uklízečky a nebo pomocné síly a už někdy v sedmdesátých letech byly běžně vidět cikánské děti, chodící bez problémů do škol, čisté a uklizené cikánské byty a vůbec.

Jistě, byly i příšerné špeluňky přeplněné ječícími obyvateli a byty plné plísně s hromadou "drobných" zvířátek. Pamatuji, jak ke mně přišel s nějakým problémem vyjednávat za celou rodinu starý šedivý Cikán v obleku. Slušně a věcně jsme spolu jednali, ale já se nemohl na rozhovor soustředit, protože mu po světle šedivé kravatě lezla nahoru a dolů mrška bleška.

V té době, tak v polovině sedmdesátých let, ještě hluboko za „totáče“, se začaly objevovat podivné příkazy (hlavně telefonované) a "doporučení", že když někde Cikáni vymlátí okna a udělají si z nich ohníček, tak že jako že nic, soudruzi, nějak to urovnejte, je potřeba je tak nějak, soudruhy Cikány, pochopit. Což třeba prosečtí rychle pochopili a pálení dřevěných podlah se stalo běžnou součástí životního stylu přílivu jejich i nových cikánských obyvatel Vysočan a Libně.

"Bílí" uhlíři kradli nekvalitní průmyslové uhlí z kotelen skoro vždycky ve spolupráci s Cikány, jejichž přátelům, bílým i tmavším, ho následně prodávali. Soudruzi esenbé dělali jako že nic. Část Cikánských spoluobčanů rychle zjistila, že lze žít i "jinak", než kopat výkopy. A hlavně bez práce.

Už v osmdesátých letech vládla smíchovské křižovatce u Anděla příšerná zapáchající osoba tmavé pleti z místního bufetu. Zafačovaná nateklá noha, z které cosi prosakovalo špinavými obvazy, páchla na celý „bufáč“ IV. cenové kategorie. Smrad se mísil s v puchem děsivé voňavky typu "Šeříkové květy", kterou byla noha politá. Odtud dotyčná matróna dirigovala rozvětvený kmen grázlů všeho typu, ale jednoho druhu. Esenbáci a úřady dělali, jako že se nic neděje, že je ta příšerná Cikánka a její parta zlodějů a násilníků neviditelná.

http://www.pozitivni-noviny.cz/IMAGES/pospichal/11.JPG

Václavské náměstí v době před rokem 1989 ovládla jiná skupina, specializující se na kapesní krádeže. Před očima esenbáků vybírala v létě každý den na lavičce v horní části náměstí další tlustá matróna v květovaném oblečení peněženky a mladí kapsářští učedníci je chodili házet do košů.

Jiná parta ovládala Nusle. Okolí náměstí bratří Synků. Ta byla známá tím, že chodili společně, celá rozvětvená rodina, na obědy do místního bufetu a královna rodu vždy platila tak, že vytáhla jednu bankovku ze štosu pětistovek.

Cikáni, s kterými jsem pracoval, a byl tedy v denním styku, se jich začali bát. Příslušníků vlastního národa. Esenbáci s touhle skupinou tzv. nemakačenků byli jedna ruka a všichni okolo se před nimi třásli.

Po převratu ty Cikány kteří chodili léta do práce, smetla doba. Místo o Cikánech se najednou začalo mluvit o Romech. Najednou bylo slovo Cikán sprostou nadávkou. Různí fanatici a nadšenci, kteří většinou v životě vedle skutečného Cikána neseděli v hospodě ani nestáli v práci, vytvořili dojem, že slovo Cikán je nadávka.

A nová vrstva "Romů" se činila. Vybydlet dům začalo být úplně běžné. Tyranizovat své vlastní lidi a k tomu i "gadžy" se stalo naprosto beztrestné. Jen si vzpomeňte na Matiční ulici. Idioti "všech zemí se spojili" a zabránili v řešení problému.

Obrázek “http://www.airban.co.yu/zmajari_cigani.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Nezaměstnaným Cikánům, pardon, dnes Romům, začaly být vypláceny do té doby nevídané podpory. Rodit děti začal být bezva byznys. Práce nebyla, nebo byla, ale při práci se člověk zapotí a musí se ráno vstávat. A na co, když peněz najednou bylo dost. O ty je ovšem rychle připravili "romští" lichváři, kteří si drze jezdili a jezdí pro podpory v nezaměstnanosti v mercedesech. Agresivita určité skupiny Romů si vynutila v podstatě beztrestnost. Každý se jich bál. A dodnes bojí.

Začala vznikat gheta. Nejen sestěhováváním neplatičů, ale prostě i tím, že tohle etnikum žije rádo pohromadě a příliv ze Slovenska, ale jak se tvrdí i na černé papíry z dalších postkomunistických zemí, situaci vyhrotil. Nával politické korektnosti nedovolil nejen věc řešit, ale ani o ní mluvit. Což platí téměř dodnes.

Pokud chtěla policie - tedy pokud vůbec chtěla - zasáhnout, či jakmile se pokusil věc řešit nějaký místní úřad, zasáhli "aktivisté". Chtít po Romech platit nájem, bylo a je podle nich rasistické. Požadovat, aby chodili do práce, to je "bílé násilí".

Mnozí Romové z nejvíce problematických a sociálně zanedbaných skupin se navíc ani v mládí nenaučili ty nezákladnější běžné návyky, protože už od osmdesátých let většina Cikánů na vojnu nešla. Všichni byli "invalidé".

Objevily se houfně prostitutky. Cikánské a nebo, chcete-li, romské prostitutky. Něco před čtyřiceti lety nevídané. Stará cikánská rodina by prostitutku vyvrhla. Dneska Romové pasou, za přátelského pohledu policie nejen romské prostitutky. Stovky a možná tisíce bezprávných a sociálně retardovaných žen. Ale o tom ani pan Uhl natož zelená Kateřina nechtějí nic slyšet.

A běda vám, kdybyste to řekli veřejně! Mezi Romy se šíří, někde lavinovitě, drogy. Noví agresivní vůdcové komunity zjistili, že na agresivitu nepřichází žádná odpověď. Ječící Romky, které by ještě v minulé generaci ihned zpacifikovali jejich vlastní manželé, jsou dneska "hvězdami" televize. Viz TV záběry z Matiční, kde byla hvězdou všech televizí žena později odsouzená za prodávání vlastní nezletilé dcery. Nedávno proběhl TV šot z Jirkova, kde jakási příšerná ženština, neupravená, bezzubá, agresivní a hloupá ječela na senátora Čunka.

Obrazek


Tyto věci a spektakulární akce, kdy "aktivisté" pořádají akce o "neobsluhování Romů v restauracích" anebo nastrčí poněkud ve věci ne orientovanou "Romku", aby se šla zeptat na místo prodavačky v luxusní parfumerii, když je jasné, že takováhle osoba nemůže za pult prostě vůbec nikde, to vše jen přilévá oleje do ohně.

Na 15 000 oficielně přihlášených občanů romské národnosti existuje snad tři sta různých "romských" anebo o problematiku Romů se starajících organizací.

Cikáni, kteří měli nakročeno na to, aby se stali plnoprávným a plnohodnotným etnikem, zmizeli. Nebo skoro zmizeli. Všude jsou vidět jen Romové, kteří celkem beztrestně mlátí nemocniční personál, vytloukají byty, a okrádají své vlastní lidi lichvářskými úvěry. Ti slušní, o těch neví nikdo nic. Ale oni existují, žijí a pomalu ztrácejí naději. Pokoušet se v takové situaci vybřednout ze dna společnosti, je téměř nerealistické.

Aktivisté řvou a jezdí na konference a slušní Cikáni, kteří mají snahu dostat se nahoru a kterým se říká povinně Romové, už nedostanou práci. Ne proto, že jsou Cikáni, ale proto, že se jich každý bojí. Cesta, na kterou jsme jim pomohli i my svojí ignorancí a díky vyčůranosti a případně bezmezné naivitě všech těch aktivistů, kteří mají většinou z tohoto etnika prostě bezvadný kšeft anebo jsou naprosto společensko sociálně tupí, je cesta do pekel. Pro nás i pro ně.

Doufám, že se najde někdo, kdo věc pochopí a začne skutečně jednat. Bude to mít těžké. Jakmile Čunek poněkud pitomě a možná ale záměrně vyslovil drzý výrok o politicích, co se zastávají opálených bordelářů, spustila se lavina novinářských lží, že Čunek pomluvil Romy. Nikoliv, navezl se do politiků a aktivistů a také novinářů. A to se neodpouští. Ostatně, na Čunkův výrok reagovalo kladně 92% posluchačů TV Prima, což je varující.

Další průzkum zjistil, že s Čunkem souhlasí více než dvě třetiny obyvatel. Ne s tím, že by byli Cikáni-Romové "podřadní", ale s tím, že největší vina je na těch, co z toho mají kšeft a politické body. Pokud však bude smeten Čunek za něco, co neřekl, a to za přispění pravdoláskovníků a prodejných novinářů a politiků, kteří se cítí být Čunkem ohroženi, přijdou ke slovu jiní, noví politici. Ti, kteří budou problém Cikánů-Romů chtít řešit skutečně silou. A bude to s největší pravděpodobností síla, která využije stále více rozzuřené "bílé" občany, kterým nevadí ani tolik Cikáni, jako takzvaní Romové. A hlavně to, že mnozí z nich bezostyšně tyjí z jejich peněz.

Nebezpečné je také to, že se v majoritní populaci rozšiřuje dojem, že se obyčejný pracovitý slušný občan stává pod-občanem, který nemá práva ani se vyjádřit o jakési privilegované a uměle vytvářené menšině. Základem všeho je nelhat. U nás a v celé Evropě žili vždy Cikáni. Romové jsou jen jedna jejich část. Na slovu Cikán, běloch, Arab, Žid není nic pejorativního.To jen my, jakmile přistoupíme na hru, že místo "černoch" budeme říkat Afroameričan anebo Afroevropan, vytváříme základ pro rasismus.

Lež a přetvářka jsou vždycky a za každého režimu nebezpečné!

6. dubna 2007 - Jiří Slupecký

P.S. Milý čtenáři, četl jsi pozorně? Shledal jsi v textu něco, s čím nesouhlasíš, co je zjevná lež a nepravda, co je nelidské, rasistické, nenávistné??? Jestli s článkem souhlasíš, po zralé úvaze pošli odkaz na něj všem lidem, které znáš.

Možná tím nezměníš nic, ale možná tím přispěješ k tomu, aby takových lidí, kteří se nebojí říci pravdu o bolestném problému společnosti, bylo na veřejnosti víc. Možná přispěješ k tomu, aby Tvoje děti se už nemusely tolik bát......


Podpořte dobrou věc, určitě by prospěla i cikánům!


Linkuj.cz!
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komu nevadí slovenčina,

(Harry, 3. 9. 2007 18:34)

může si o tomto problému, jak jej vidí na Slovensku, přečíst zde: http://www.geocities.com/ociganoch/Obsah.html
Je to velmi seriosní pojednání, (jako je i toto zde,) ale ještě detailněji rozpracované.

Podstatné věci byly už napsány.

(Harry, 3. 9. 2007 18:10)

Dovolte mi vložit odkaz na otřesné svědectví positivní diskriminace...........
http://www.subaru-club.cz/_data/y67.pps

Podstatné věci byly už napsány.

(Harry, 3. 9. 2007 18:07)

Jeden z mnoha co toho už má plné zuby.

(Roman, 34 let, 19. 8. 2007 18:34)

Bravo. Výborný článek. Jsem rád když se někdo nebojí otevřeně říct pravdu o romském problému. Já se o to snažím už nějakou dobu a bohužel sem se setkal i s pár jedinci co prostě pravdu nechtějí slyšet a zaslepeně budou trvat na svém o romské diskriminaci. Přitom je to v tomto státě přesně naopak.

Vynikající

(Honza, 17. 8. 2007 18:47)

škoda jen ,že to všichni takto vidíme a cítíme,ale nahlas to neřekneme.....

..a Kužel je vůl!.....

(Zbyněk, 16. 8. 2007 9:08)

My normální lidi chodíme do práce jen kvůli penězům. Jinak bychom se radši věnovali třeba těm dětem. Na to nám ale , abychom se také my z naší práce uživili (krom tlupy cikánů), nezbývá skoro čas.

pracující

(zbxněk,46 let, 16. 8. 2007 8:59)

Po přečtení včt. příspěvků bych rád připomenul skupinu lidí v tomto státě (ne malou), která na vědecké úvahy prostě už nemá čas, sílu a prostor. Kecy, kecy, kecy. Na ty nemáme čas. Fakta jsou to, co tato nepřizpůsobivá menšina dělá, jak se chová a jak je stát ve všem podporuje. Je jedno, jak je nazvat. Tvrdím, že situace začíná být natolik vyhrocená, že stačí impulz (např. až zabijí dítě někomu, koho veřejnost uznává), bude LINČ! A já jen doufám, že se nezapomene na ty, co se jich zastávali, ale za sousedy by je nesnesli. Čekám na to a až to přijde, dokážu zabíjet. Nikdy jsem nikomu fyzicky neublížil. Jen celý život dřu abych si udržel mírný životní nadstandard nebo alespoň standard a vím, zač je toho pro nás loket. Ti, co jim rozdávají nám ukradené peníze (na neúměrných daních,tzv. zdrav. a sociálním pojištění) jsou pro mne stejní zločinci jako oni. Až to jednou přijde, já na ně nezapomenu !!!!

Re:Trochu relevantních informací

(Adam, 15. 8. 2007 14:55)

Myslím, že Tvoje informace jsou nespolehlivé. Rom označuje v romštině de facto nositele určitého jazyka a je též synonymem ke slovu člověk. Tento výraz je asi na stejné úrovni jako Slovan. (Mimochodem romské jazyky se odlišují ve stejné míře jako slovanské.) Domové, pokud vím, žijí v Indii a jsou patrně příbuznými Romů. Rom-Dom se nejspíš odlišilo jen jazykovým vývojem. Ve většině evropských jazyků jsou označováni jako Cikáni, od řeckého slova athinganoi, které původně bylo označením náboženské sekty. Omylem bylo toto označení přeneseno na Romy. V angličtině pak Gypsy, ve fr. též Gitanes, neboť se předpokládalo, že přišli z Egypta. U nás nyní žije pět jazykových skupin Romů, všichni se označují ve svém jazyce Romové a pak pro odlišení Vlachi, Sinthi apod.

Re:Trochu relevantních informací

(SEPULCORE, 14. 8. 2007 14:04)

Romove je meno staryho cikanskyho kmene, pak byli treba jeste Domove atd. V anglictine sem se s tim nesetkal, ale jestli se to fakt pouziva, tak asi ve spojitosti s tim kmenem.

Trochu relevantních informací

(Adam, 13. 8. 2007 16:12)

Romové nejsou část Cikánů. Nevím, kde jste to sebral. Rom je cikánsky Cikán. V mnoha zemích je tendence z důvodu politické korektnosti používat pro menšiny označení, jak se označují sami. Lužičtí Srbové jsou dnes německy Sorben a ne Wenden, Siouxové jsou dnes v USA označováni jako Lakotové. To jen pro pořádek v terminologii.

Sčitání lidu 2001

(Rypoň, 11. 8. 2007 22:40)

Já jen jak jim každý ubližuje, toto je adresa statist.úřadu: http://www.czso.cz/csu/2003edicniplan.nsf/t/C2002EA6AD/$File/Kapitola3.pdf
Při každém posuzování nějakého pseudo rasizmu, by se měl vytáhnout sčítací arch a na základě toho, kam se dotyčný hlásil, by soud postupoval. Jak si čech, tak ses za cigany styděl. Tak na co si teď stěžuješ. On je každý RÓMEM jen když mu to vyhovuje.

Sčitání lidu

(Rypoň, 11. 8. 2007 22:32)

P¨ři posledním sčítání lidu, jsem se chtěl nechat napsat jako rom. Sč. komisařka mi řekla že to nejde, tak ji říkám: Napište cigan. Ona na to že to taky nejde. Když jsem bílý, tak musím napsat čech. Tak jsem se zeptal, jestli taky přesvědčuje cigany, když napíšou čech. Na to jsem se dozvěděl, že mi není pro srandu. A já se jen chtěl mít na chvilku dobře.

Ale co dál

(František Machatý, 11. 8. 2007 12:50)

Jo pěknej článek stoprocentní pravda,ale co dál ten článek si přečte pár lidí,budou s tím i souhlasit,ale pokud se nezmnění politika tohoto státu nezmnění se vůbec nic.A jednoho dne to špatně dopadne.A tam kde romové použijou nože,tam se bude střílet.Když si ujasním vývoj minulých let,myslím,že tu brzo poteče krev.

Bravo !!!!!!

(Petr Bžatek, 11. 8. 2007 11:24)

Pane Slupecký,bravo !!!.Tento komentář je naprosto
pravdivý a mělo by si ho přečíst co nejvíce pseudohumanistů.Osobně jsem mezi tímto etnikem
vyrůstal a to co se odehrálo během posledních
dvaceti let je k neuvěření.Ale za to jací dnes
jsou /drogy,prostituce,lichva atd/,za to opravdu
může naše neskutečná politická naivita.

Moje slova

(Walmi, 10. 8. 2007 23:47)

V osmdesátých létech jsem bydlel Košířích, kamarádil se s cikány, chodil s nimi do školy, pak na pivo a nikomu to nevadilo. Dodnes mám problém pochopit kde se vzal Róm, když za mých mladých let byli ti kluci cikánský na slovo cikán hrdí. Dokonce Josef Lada o nich psal báseň.
Je mi smutno.
Děkuji autorovi za jeho článek.

Souhlas

(byF, 10. 8. 2007 18:58)

S tímhle souhlasím. Tvrdě bych šel proti pozitivní diskriminaci!

selský rozum, statečnost

(Pípo, 9. 8. 2007 19:14)

Souhlas

(E. T., 9. 8. 2007 15:04)

Smutná pravda, ti slušní, které jsem znával, nějak nejsou. A viníci jsou v článku popsáni dost přesně. Není k tomu - bohužel - co dodat.

pro ova

(Chachar, 9. 8. 2007 8:09)

to ti schvaluju, fyzicky bychom to měli řešit, vidle, a hurá na parlamentní zákonodárce!

Za zenitem

(ova, 7. 8. 2007 12:37)

Pěkně napsané,ovšem ve mne už Romové a organizace je hájící dokázali vypěstovat takovou nevraživost a nenávist,že se to již nikdy nespraví,jsem pro fyzické řešení bohužel