Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kam se nám ztratili Cikáni?

20. 8. 2007

Neječ na mě okamžitě, milý čtenáři, že blbnu, protože vidíš, že právě v současnosti tato populace roste jak z vody. Já totiž nemyslím Romy, ale staré "obyčejné" Cikány. Takové, co jsem je znával dříve.

Obrázek “http://www.romanohangos.cz/obr/1079.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Vyrůstat na pražské periferii a nesetkávat se osobně s Cikány bylo prakticky nemožné. Zvláště, chodíte-li do bijáku Dukla v Libni, co o něm psal pan Hrabal v Automatu Svět, kde bylo kolem přímo semeniště undergroundu, Cikánů a esenbáků. Esenbáci měli a policajti mají dodnes na dřívější třídě Rudé armády v Libni svoje místní hlavní sídlo.
 
Libeňské Cikány nemohu lépe popsat, než je popsal pan Hrabal, ovšem poetika literatury sem, poetika literatury tam, nebyli to žádní nahnědlí andílci, tihle libeňští Cikáni. Avšak dalo se s nimi běžně vyjít a žít. Však se také dříve říkalo: "Žižkovu a Libni - zdaleka s vyhni."

Abych nebyl za rasistu, to bylo v době, kdy na Žižkově Cikána člověk skoro ani nepotkal. Jen pravý český proletariát, uhlíře, dělníky z vysočanských fabrik, kapsáře a podobně. Ale rozhodně jsme se Cikánů jako děti nebáli, což se o dnešním vztahu Romů a bílých dětí rozhodně říci nedá.

Naši cikánští spolubojovníci na vojně byli sice hlavně ve strážních rotách, a pokud se tmavší rodáci od Košic a vůbec z východního Slovenska naučili aspoň jednou týdně sprchovat (většina viděla sprchu prvně v životě), mýt si nohy, čistit zuby a holit se tupými žiletkami Diu Jevíčko, nebylo větších problémů. Jen byl malér jim vysvětlit funkci "semaforu". Volačo také v Košiciach ani Levoči či Medzilaborciach němali.

Práce ve Vysočanech v dospělém věku mne opět postrčila do kontaktu s cikánskými spolupracovníky. Topiči temnější pleti, světlejší pleti a potetovaní - tedy pokérovaní z lapáku - a různí vyhození inteligenti posedávali spolu družně v kotelnách, výkopech a tak podobně a také v hospodách, které otevíraly ráno ve čtyři hodiny a kde bylo plno až přes půlnoc. Však také vysočanskou Slavii navštívil Václav Havel i v době, kdy byl prezident.

Manželky těchto Cikánů pracovaly často jako uklízečky a nebo pomocné síly a už někdy v sedmdesátých letech byly běžně vidět cikánské děti, chodící bez problémů do škol, čisté a uklizené cikánské byty a vůbec.

Jistě, byly i příšerné špeluňky přeplněné ječícími obyvateli a byty plné plísně s hromadou "drobných" zvířátek. Pamatuji, jak ke mně přišel s nějakým problémem vyjednávat za celou rodinu starý šedivý Cikán v obleku. Slušně a věcně jsme spolu jednali, ale já se nemohl na rozhovor soustředit, protože mu po světle šedivé kravatě lezla nahoru a dolů mrška bleška.

V té době, tak v polovině sedmdesátých let, ještě hluboko za „totáče“, se začaly objevovat podivné příkazy (hlavně telefonované) a "doporučení", že když někde Cikáni vymlátí okna a udělají si z nich ohníček, tak že jako že nic, soudruzi, nějak to urovnejte, je potřeba je tak nějak, soudruhy Cikány, pochopit. Což třeba prosečtí rychle pochopili a pálení dřevěných podlah se stalo běžnou součástí životního stylu přílivu jejich i nových cikánských obyvatel Vysočan a Libně.

"Bílí" uhlíři kradli nekvalitní průmyslové uhlí z kotelen skoro vždycky ve spolupráci s Cikány, jejichž přátelům, bílým i tmavším, ho následně prodávali. Soudruzi esenbé dělali jako že nic. Část Cikánských spoluobčanů rychle zjistila, že lze žít i "jinak", než kopat výkopy. A hlavně bez práce.

Už v osmdesátých letech vládla smíchovské křižovatce u Anděla příšerná zapáchající osoba tmavé pleti z místního bufetu. Zafačovaná nateklá noha, z které cosi prosakovalo špinavými obvazy, páchla na celý „bufáč“ IV. cenové kategorie. Smrad se mísil s v puchem děsivé voňavky typu "Šeříkové květy", kterou byla noha politá. Odtud dotyčná matróna dirigovala rozvětvený kmen grázlů všeho typu, ale jednoho druhu. Esenbáci a úřady dělali, jako že se nic neděje, že je ta příšerná Cikánka a její parta zlodějů a násilníků neviditelná.

http://www.pozitivni-noviny.cz/IMAGES/pospichal/11.JPG

Václavské náměstí v době před rokem 1989 ovládla jiná skupina, specializující se na kapesní krádeže. Před očima esenbáků vybírala v létě každý den na lavičce v horní části náměstí další tlustá matróna v květovaném oblečení peněženky a mladí kapsářští učedníci je chodili házet do košů.

Jiná parta ovládala Nusle. Okolí náměstí bratří Synků. Ta byla známá tím, že chodili společně, celá rozvětvená rodina, na obědy do místního bufetu a královna rodu vždy platila tak, že vytáhla jednu bankovku ze štosu pětistovek.

Cikáni, s kterými jsem pracoval, a byl tedy v denním styku, se jich začali bát. Příslušníků vlastního národa. Esenbáci s touhle skupinou tzv. nemakačenků byli jedna ruka a všichni okolo se před nimi třásli.

Po převratu ty Cikány kteří chodili léta do práce, smetla doba. Místo o Cikánech se najednou začalo mluvit o Romech. Najednou bylo slovo Cikán sprostou nadávkou. Různí fanatici a nadšenci, kteří většinou v životě vedle skutečného Cikána neseděli v hospodě ani nestáli v práci, vytvořili dojem, že slovo Cikán je nadávka.

A nová vrstva "Romů" se činila. Vybydlet dům začalo být úplně běžné. Tyranizovat své vlastní lidi a k tomu i "gadžy" se stalo naprosto beztrestné. Jen si vzpomeňte na Matiční ulici. Idioti "všech zemí se spojili" a zabránili v řešení problému.

Obrázek “http://www.airban.co.yu/zmajari_cigani.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Nezaměstnaným Cikánům, pardon, dnes Romům, začaly být vypláceny do té doby nevídané podpory. Rodit děti začal být bezva byznys. Práce nebyla, nebo byla, ale při práci se člověk zapotí a musí se ráno vstávat. A na co, když peněz najednou bylo dost. O ty je ovšem rychle připravili "romští" lichváři, kteří si drze jezdili a jezdí pro podpory v nezaměstnanosti v mercedesech. Agresivita určité skupiny Romů si vynutila v podstatě beztrestnost. Každý se jich bál. A dodnes bojí.

Začala vznikat gheta. Nejen sestěhováváním neplatičů, ale prostě i tím, že tohle etnikum žije rádo pohromadě a příliv ze Slovenska, ale jak se tvrdí i na černé papíry z dalších postkomunistických zemí, situaci vyhrotil. Nával politické korektnosti nedovolil nejen věc řešit, ale ani o ní mluvit. Což platí téměř dodnes.

Pokud chtěla policie - tedy pokud vůbec chtěla - zasáhnout, či jakmile se pokusil věc řešit nějaký místní úřad, zasáhli "aktivisté". Chtít po Romech platit nájem, bylo a je podle nich rasistické. Požadovat, aby chodili do práce, to je "bílé násilí".

Mnozí Romové z nejvíce problematických a sociálně zanedbaných skupin se navíc ani v mládí nenaučili ty nezákladnější běžné návyky, protože už od osmdesátých let většina Cikánů na vojnu nešla. Všichni byli "invalidé".

Objevily se houfně prostitutky. Cikánské a nebo, chcete-li, romské prostitutky. Něco před čtyřiceti lety nevídané. Stará cikánská rodina by prostitutku vyvrhla. Dneska Romové pasou, za přátelského pohledu policie nejen romské prostitutky. Stovky a možná tisíce bezprávných a sociálně retardovaných žen. Ale o tom ani pan Uhl natož zelená Kateřina nechtějí nic slyšet.

A běda vám, kdybyste to řekli veřejně! Mezi Romy se šíří, někde lavinovitě, drogy. Noví agresivní vůdcové komunity zjistili, že na agresivitu nepřichází žádná odpověď. Ječící Romky, které by ještě v minulé generaci ihned zpacifikovali jejich vlastní manželé, jsou dneska "hvězdami" televize. Viz TV záběry z Matiční, kde byla hvězdou všech televizí žena později odsouzená za prodávání vlastní nezletilé dcery. Nedávno proběhl TV šot z Jirkova, kde jakási příšerná ženština, neupravená, bezzubá, agresivní a hloupá ječela na senátora Čunka.

Obrazek


Tyto věci a spektakulární akce, kdy "aktivisté" pořádají akce o "neobsluhování Romů v restauracích" anebo nastrčí poněkud ve věci ne orientovanou "Romku", aby se šla zeptat na místo prodavačky v luxusní parfumerii, když je jasné, že takováhle osoba nemůže za pult prostě vůbec nikde, to vše jen přilévá oleje do ohně.

Na 15 000 oficielně přihlášených občanů romské národnosti existuje snad tři sta různých "romských" anebo o problematiku Romů se starajících organizací.

Cikáni, kteří měli nakročeno na to, aby se stali plnoprávným a plnohodnotným etnikem, zmizeli. Nebo skoro zmizeli. Všude jsou vidět jen Romové, kteří celkem beztrestně mlátí nemocniční personál, vytloukají byty, a okrádají své vlastní lidi lichvářskými úvěry. Ti slušní, o těch neví nikdo nic. Ale oni existují, žijí a pomalu ztrácejí naději. Pokoušet se v takové situaci vybřednout ze dna společnosti, je téměř nerealistické.

Aktivisté řvou a jezdí na konference a slušní Cikáni, kteří mají snahu dostat se nahoru a kterým se říká povinně Romové, už nedostanou práci. Ne proto, že jsou Cikáni, ale proto, že se jich každý bojí. Cesta, na kterou jsme jim pomohli i my svojí ignorancí a díky vyčůranosti a případně bezmezné naivitě všech těch aktivistů, kteří mají většinou z tohoto etnika prostě bezvadný kšeft anebo jsou naprosto společensko sociálně tupí, je cesta do pekel. Pro nás i pro ně.

Doufám, že se najde někdo, kdo věc pochopí a začne skutečně jednat. Bude to mít těžké. Jakmile Čunek poněkud pitomě a možná ale záměrně vyslovil drzý výrok o politicích, co se zastávají opálených bordelářů, spustila se lavina novinářských lží, že Čunek pomluvil Romy. Nikoliv, navezl se do politiků a aktivistů a také novinářů. A to se neodpouští. Ostatně, na Čunkův výrok reagovalo kladně 92% posluchačů TV Prima, což je varující.

Další průzkum zjistil, že s Čunkem souhlasí více než dvě třetiny obyvatel. Ne s tím, že by byli Cikáni-Romové "podřadní", ale s tím, že největší vina je na těch, co z toho mají kšeft a politické body. Pokud však bude smeten Čunek za něco, co neřekl, a to za přispění pravdoláskovníků a prodejných novinářů a politiků, kteří se cítí být Čunkem ohroženi, přijdou ke slovu jiní, noví politici. Ti, kteří budou problém Cikánů-Romů chtít řešit skutečně silou. A bude to s největší pravděpodobností síla, která využije stále více rozzuřené "bílé" občany, kterým nevadí ani tolik Cikáni, jako takzvaní Romové. A hlavně to, že mnozí z nich bezostyšně tyjí z jejich peněz.

Nebezpečné je také to, že se v majoritní populaci rozšiřuje dojem, že se obyčejný pracovitý slušný občan stává pod-občanem, který nemá práva ani se vyjádřit o jakési privilegované a uměle vytvářené menšině. Základem všeho je nelhat. U nás a v celé Evropě žili vždy Cikáni. Romové jsou jen jedna jejich část. Na slovu Cikán, běloch, Arab, Žid není nic pejorativního.To jen my, jakmile přistoupíme na hru, že místo "černoch" budeme říkat Afroameričan anebo Afroevropan, vytváříme základ pro rasismus.

Lež a přetvářka jsou vždycky a za každého režimu nebezpečné!

6. dubna 2007 - Jiří Slupecký

P.S. Milý čtenáři, četl jsi pozorně? Shledal jsi v textu něco, s čím nesouhlasíš, co je zjevná lež a nepravda, co je nelidské, rasistické, nenávistné??? Jestli s článkem souhlasíš, po zralé úvaze pošli odkaz na něj všem lidem, které znáš.

Možná tím nezměníš nic, ale možná tím přispěješ k tomu, aby takových lidí, kteří se nebojí říci pravdu o bolestném problému společnosti, bylo na veřejnosti víc. Možná přispěješ k tomu, aby Tvoje děti se už nemusely tolik bát......


Podpořte dobrou věc, určitě by prospěla i cikánům!


Linkuj.cz!
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

HONZA JE DEBIL

(HH TAK TO JE VISMECH, 10. 7. 2008 19:51)

HH PREJ V DNESTNI DOBE SE TOMU RIKA COOL A JESTE DO UVOZOVEK TAK TUMU RIKAJ EMACI A TEPLOU A BABI SES TROCHU DEMENT TAK ZA 1 SOU MISTA KDE JE TO POVOLENY ZA 2 TVOJE MATKA SMRDI A ZA 3 FOTR MA SYFILIS

KONTRAFAKT

(GUMA (BILA), 10. 7. 2008 19:48)

LASKA,NENAVIS,ŚTRACH,BOJ,OBRAZ TVOJ,ZOSTUP,PROFIT,PAD,HNOJ,ZIVOT,SMRKA,STRACH,CHOJ
ZASRACI NEGRI AT VAS UPALI RAKOVINA JEDNOU VAS
**** ****** CHTEL -------- NEUMITE NIC NEZ JEN PREPADAVAT ME PREPADLI 2 A ZE KDYZ JIM NEDAM 50 TAK ME ZABIJOU , OTOCIL SEM SE DAL SEM MU KOPACKU PO HUBE A LEZELI NA ZEMI MOZNA NEKDE NA SVETE SOU SLUSNI .TAKOVI CO NE PATRI DO RUMUNSKA NEBO INDIE , MAM NEKTERY NEGRA RAD AS MOC ALE POULICNI BANDU NE
NEMUSITE STOPOVAT IP ADRESU JDEM V OLOMOUCI V PGGC TO JE SIBER CAFE JO HH TEMLERAF

Ještě jeden problém

(Honza, 3. 7. 2008 16:47)

Nezmínil jste ještě jeden podstatný problém a to ten, že právě kolem Cikánů z cikánských nebo i smšených rodin (kolem jiných grázlíků tedy také, ale Cikáni myslím mají prim) se mnohdy tvoří kolektivy a děti, mladí Češi, mají v jejich zhovadilm a sprostém chování vzor. Hulit, rozbíjet vše kolem sebe, čmárat po zdech, to je přece tak ,,cool", jak je dnes v módě vše nazývat.

Právě integrace Cikánů do majoritní společnosti je to nejhorší, je to degradace společnosti na jejich úroven. To byly zlaté časy, kdy Cikáni žili kočovně mimo majoritní společnost a jejich zločiny nepřesáhly rámec ukradené slepice apod. V podstatě jste to ale v článku vše vystihl. Vyjadřuji Vám díky a podporu, že si dovolíte se vyjádřit.

Super

(RadekB, 17. 5. 2008 21:16)

Výborný a hlavně objektivní článek, díky za něj!

Děkuji

(hriva5, 15. 2. 2008 17:45)

Za tenhle názor Vám patří moje velké poděkování.

můj názor

(RADEK, 10. 2. 2008 3:56)

jsem z ostravy a romu je zde plno muj nazor : http://radovan.bloger.cz/o-lidech/Romove-cikani

Pozdrav z Ústí nad Labem

(Zdeněk, 27. 11. 2007 22:47)

Děkuji za Váš článek je naprosto pravdivý a také velmi slušnou formou popsaná tzv. životní realita spolužití s opálenými spoluobčany,ale co je problém jak toto vše řešit.Protože jestli se různí p. Uhlové,Džamily,Jacques a pod. budou neustále jen politicky hrabat v tomto pro ně zbaběle jednoduchém tématu kde si oni a jiní jinak neschopní pseudopolitici budou ohřívat polívčičku a mediálně onanovat tak pámbůh pomoz našim dětem za cca 20-30 let kdy Rómů při jejich rozmnožovacím tempu 10x tolik. Zdeněk

Báseň j z každodenní reality

(Kastelán, 26. 10. 2007 17:40)

Tahle básnička, co mi přišla po e-mailu, vypadá jako nadsázka. Její obsah je bohužel hluboce ze života. Bohužel pro nás všechny, i pro romy samotné.

Ocelové město

Stalo se to v černém Kladně
romský kámoš žil tam na dně
obcházel snad všechny herny
něco peněz daly sběrny

V Kladně byla fabrika
a v ní hala veliká
varovných on nedbal slov
šel tam kámoš řezat kov

Neměl pojem o statice
předtím krad jen kolejnice
byl to od něj počin hloupý
v hale řezal nosné sloupy

Varovných on nedbal slov
na hlavu mu spadl krov
na břichu měl beton s dráty
traverza mu žvejkla hnáty

Kvůli tomu průseru
teď se ozvou z Bruselu
že cikáni, co tu kradou
často leží vzhůru bradou

Máme si jich hledět více
zvedaj prestiž republice
dát jim prachy, chlast a domy
a být pyšní na své Romy

Dopis pro TVNova 3. část

(Kastelán, 24. 10. 2007 20:30)

Nebo je to jen Česká specialitka, že na každého občana platí jiný metr?
Normální člověk musí na domek vzít hypotéku, makat a splácet do konce
života, ale cikán dostane domek jen tak a nemusí ani platit nájem... Je
logické že si toho pak otázka.. Cikáni mají své iniciativy a jsou organizace
které hned straší žalobami a drží nad nimi ochranou ruku.. Ale kdo před nimi
ochrání nás, obyčejné lidi, kteří nejsou menšina a musí na rozdíl od nich
dodržovat zákony?????? Nevím co mi vadí více, jestli chování zmiňovaných
občanů, nebo špatné zákony a laxní, alibistický přístup státu a jeho
úředníků...

Vážená TV Novo, až zase budete dělat reportáž o čemkoli, hlavně o této
problematice, prosím alespoň o částečnou objektivitu a soudnost... Dejte
možnost se vyjádřit všem.. Děkuji za pozornost a přeji pěkný den. Petr
Zajac - obyvatel cikánské kolonie Kdo s pisatelem souhlasí, ať to rozešle
dál.

Informovat ostatní je to nejmenší, co pro řešení tohoto stavu můžeme
udělat.

Dopis pro TV Nova 2. část

(Kastelán, 24. 10. 2007 20:28)

15. úřednice na úřadě titulují
"ty pičo" Atd, atd... je toho ještě hodně... To platí na většinu cikánů v
této kolonii. A já mám už plné zuby protěžování těchto příživníků, rozdávání
obecního majetku, tolerování zlodějny, asociálního chování a výchovy jejich
děcek z kterých rostou zas jen asoc zloději...

Jak je možné že v právním státě některá skupina obyvatel má taková
privilegia, takové výhody, může beztrestně dělat co je napadne.

Normální bílé rodině by okamžitě vzali děti do ústavu... Garantuji Vám, že
drtivá většina normálních lidí po zkušenosti takovými individui by byla
daleko méně zdrženlivá ve svých výrocích než paní starostka. Nejsem
příznivcem žádné strany, politika mne nezajímá, ani výroky paní starostky..

Osobně jí neznám Ale jsem přesvědčen že nešlo o rasistické výroky, ale
pragmatické, vycházející z konkrétní situace a bezradnosti vůči této části
obyvatelstva.. Pokud něco jen trochu zavání touto problematikou, stahují se
politici do ulity, mlží, lezou cikánům do...aby se zalíbili protože co
naplat jsou to taky voliči.. Hlavně neříct pravdu a to co si většina lidí
myslí.. proto si vážím pana Čunka který dokázal říct pravdu.. A to jen proto
že má OSOBNÍ ZKUŠENOSTI které ostatním politikům chybí. Ale abych nebyl jen
kritický, je tam i několik jednotlivců z řad cikánů kteří se snaží žít
slušně.. Sice výjimky, ale jsou. A teď mne můžete žalovat nebo rovnou
upálit za to že jsem řekl svůj názor a pravdu. Myslím že by tato
problematika stála za zmapování pro pořad na vlastní oči. Protože téměř
nikdo z běžných lidí ani netuší co všechno je možné, jaké privilegia má tato
část obyvatel, jak se kolem nich chodí po špičkách... To by Všem opravdu
lezly oči z důlků.. Já osobně zvažuji kolem svého pozemku betonový plot s
dráty pod bezpečným napětím jak se používá pro ochranu dobytka, protože si
jak mezi dobytkem připadám. Otázka na závěr.. Jak může obec, svěřit majetek
- rodinný domek /i když fiňák/ lidem kteří ho naprosto vybydlí, zdevastují,
a co se dá, ještě odvezou do sběru... Co to je za hospodaření se svěřeným
majetkem? Má vůbec toto někde ve světě obdoby?!?

Dopis pr TV nova 1.část

(Kastelán, 24. 10. 2007 20:23)

Dobrý den.

Dnes, 12.7. odvysílala TV Nova ve zpravodajství velmi zkreslenou informaci
o údajném rasistickém výroku paní starostky MO Mariánské Hory... Protože v
inkriminované lokalitě "Bedřiška" mám už /teprve/ 2 měsíce domek a vím o čem
paní starostka mluví, velmi mě pobouřila vaše jednostraná reportáž, kde jste
nedali prostor nikomu jinému než zastáncům cikánů a cikánských iniciativ...

Konkrétně cikáni, kteří se k případu vyjadřovali, jsou mí sousedé, takže
mohu zodpovědně říct, že kdybyste na tomto místě s těmito lidmi strávili jen
jeden měsíc, měli byste naprosto stejný názor jako paní starostka.

Protože ti, kterých se tento výrok týkal jsou zloději, neplatiči, asociálové
a paraziti společnosti. Vím o čem mluvím. Konkrétně lidé co se vyjadřovali
ve zpravodajském přízpěvku: 1. Nepracují 2. na černo jsou připojeni na
el.vedení 3. ze své vlastní střechy /obecní/ si kradou okapy, svody, a část
plechů střechy a vozí do sběru. 4. Rozebrali většinu vlastního plotu do
sběru 5. jejich děti mi zapálili kůlnu 6. jen tak pro radost pořezali v
okolí několik velkých stromů 7. vystříhali díru do mého plotu /asi aby se
jim lépe kradlo/ 8. oficiálně bydlí v domku 2 lidé, ale ve skutečnosti 12 9.
totálně devastují své domy, vybourávají i nosné zdi 10. děti nechodí do
školy, jen sporadicky když má přijít sociálka 11. berou větší sociálku než
si slušný člověk vydělá prací 12. Děti /i 6ti leté/ oslovují svou matku "ty
kurvo zajebaná" rodiče jim láskyplně vrací "ty zmrde já tě zabiju". Atd...

13. Občas se se sousedy na ulici pobijí, posekají mačetama 14. Na své
/obecní/ zahradě zakopávají odpadky pod zem, takže je pozemek kontaminovaný
kdoví čím... Není týden aby se mi ze zahrady nestratilo co je z kovu.

Zmizí okap, dám nový a za pár dnů zas není...

pane prazaku

(honza z ostravymm, 10. 10. 2007 14:38)

vyte ze statystycky vychazi na gadza 1.5.ditete na roma 4.az 5.tak si to spocitejte za 50.let to bude zajimave mozna ze vas pravnuk bude snedy a to bude sranda .A jeste neco vsichni cikani pracujou ale vjetsinou na cerno protoze se jim to vyplati a zato muzete vy a cela majoryta vasi neochotou a porad vasi krytykou a ne pomoc jim abi pracovali legalne ...

O cikánské diskriminaci 2

(Kastelán, 19. 9. 2007 21:14)

Cikán má právo na neomezený počet potomků.
Ty máš povinnost uhradit mu jeho finanční náklady
na jejich tzv. "vychování" a to i v případě, že ty sám
nemáš dostatek prostředků na svou vlastní rodinu.
Cikán má právo demolovat cokoliv, dokonce i to,
co mu nepatří. Ty máš povinnost uvést vše do
původního stavu a to za tvoje peníze. Pokusy o
obranu se neslučují s právy cikánů na poklidný,
slušný a důstojný život v naší zemi.
Cikáni mají právo na důchod v stejné
výši jako máš ty. To, že jsi celý život
pracoval jako blbec, tě neomlouvá.
Cikán má právo na zveřejnění pozitivních
informacích o jeho etniku. V případě
pokusů o zveřejnění negativních informací
o cikánech má právo cenzury.
Cikán má právo na utajení informací, které
by veřejnosti prozradily skutečné náklady
na jejich vydržování v Čechách.
Položky "má dáti - dal" z tohoto pohledu
nejsou oblíbeným tématem cikánských
zastupitelů a mluvčích.
Cikán má právo požádat o dotace na
projekty rozvoje cikánské kultury a na
různé cikánské spolky. Stát má pak
povinnost jim vyhovět i když se třeba
zjevně jedná o podvod.
Cikán má právo na tzv. pozitivní rasismus.
Ty na něco takového právo nikdy mít
nebudeš, a to ani v případě možné, až
pravděpodobné cikánské převahy v budoucnu.
Cikán má právo na svá práva i v případě,
že to omezuje práva necikánského
obyvatelstva.
Cikán má právo znát svá práva.
Cikán nemá povinnost znát své povinnosti.
TY MÁŠ PRÁVO DRŽET HUBU !!!

O cikánské diskriminaci 1

(Kastelán, 19. 9. 2007 21:13)

Práva cikánů :

Cikán Ti může vynadat do bílých ku*ev.
Tebe se pak nikdo nezastane, protože
se to považuje za jejich přirozený projev.
Ale nedej bože, aby to bylo naopak.
Cikán má právo na stejnou zdravotní péči, jako Ty.
To, že do zdravotní pokladny pravděpodobně nikdy
nepřispěl je fakt, který je ovšem velice "rasistický",
a proto to raději nikde neříkejte.
Cikán má právo tvoji vlast pomlouvat v zahraničí
a má pak právo se vrátit a žádat u nás znovu podporu.
Cikán má právo získat byt jen na základě své
barevné odlišnosti. Vůbec nezáleží na tom,
že na takový byt nemá vůbec žádné morální právo.
Cikán má právo na tebe zaútočit se zbraní v ruce
beze strachu z obvinění z rasistického útoku.
V případě tvého útoku na cikána máš smůlu, že to
kupodivu neplatí naopak. Budeš trestán za
napadení a co víc - za rasistický útok.
Cikán má právo zneužívat náš sociální systém.
Pokud to ale již přehání a my již tak svolní
nebudeme, má cikán právo žalovat naší
republiku v zahraničí, které mu pak v jeho jistě
nezadatelném právu vyhoví. V konečném
důsledku mu to pak stejně zaplatíš.
Cikán má právo (povinnost?) chodit do školy
a má právo rušit tvého potomka, čímž vlastně
znehodnocuje kvalitu výuky. Necikánské děti
mají povinnost´přizpůsobit se jejich životnímu
stylu, ne naopak.

Slušný cikáne,

(Jan Havel, 14. 9. 2007 17:42)

já tě naprosto chápu a vím co chceš říct. Jsi jeden z mála, co se snažíš žít jak většinová populace, bohužel, máš pro ni špatnou pověst, a to zcela jen a jen pro svou barvu kůže. Nijak jsi nezavinil ty osobně, že se na tebe zaměstnavatelé a úspěšní lidé dívají jak se dívají, žiješ slušně, nekradeš, nežebráš a přesto jsi s nimi házen do jednoho pytle. Já jako bílý Čech mám taky svoje problémy, taky jsem někde diskriminován, třeba v Německu, kde jsem slyšel párkrát za zády pohrdavé zlodějský Čech, a přitom jsem v životě nic neukradl. Také ženy v naší společnosti jsou velmi diskriminované, rovněž lidé po 40 letech věku, postižení atd... každý má nějakého svého utlačovatele. Nemá to nic společného s rasismem, je to o tom, že prostě v dnešním světě obstojí jen ti relativně nejkvalitnější a proto se musí stále bojovat - abychom obstáli. Co se týče pohledu na Romy, asi ti tady Pražák jen chtěl říct, že ač se můžeš jevit 100x slušný, tak v povaze člověka je dát na předsudky a pověst, a vaše komunita bohužel nedělá téměř nic proto, aby svou pověst zlepšila. A jestli se máš dobře a musel jsi kvůli tomu do ciziny, věř, že nejsi sám, i můj bratr ač je bílej, pracuje v Britanii, a má se tam 10x líp, než by se měl tady. Bojuj a nedej se, a vychovej hlavně řádně svoje děti, a pokud jich uživíš 10, měj jich 10, aspoň vneseš do své komunity nějaké "lepší" pracovitější geny. Hezký život ti přeju :)

nema to smysl

(Slusnej rom, 14. 9. 2007 17:22)

dobra nema to smysl, tohle je pod moji uroven az do em firmy priste prijde cech zadat o zamestani nedam mu ho protoze tady v Anglii maj povest zlodeju a co tech 23 cechu co zamestnavam muzu taky propustit co cech to zlodej.Zkuste si do toho vezeni zajit mozna vas prekvapi ze ten pomer zdaleka 1:1 nebude. Predsudky predsudky a zase predsuky, ale na to sem zvyklej z cech. U nas se clovek soudi na zaklade toho co umi ne k jaky narodnosti patri.A clovek se jako zlodej nerodi clovek se stava zlodejem alespon tak to vidim ja.Sem rad ze mam to stesti ze sem obklopen lidma kteri sou normalni at uz sou to cesi cernosi ci romove.Jak sem rek timhle vasim smyslenim dokazete jedine znechutit slusnejm romum (kerych znam dost)a oni si budou hledat misto jinde kde se k nim budou chovat lidi slusne.A ty co se neumej prizpusobit ti vam zustanou.Mozna by se to chtelo zamyslet a udelat to trochu jinak ale to nejde protoze dobrej rom se rodi jednou za 100 let.Preji Vam vsem hodne stesti ve svych zivotech ja si to svoje uz nasel. Do cech se mozna jednou vratim, ale to jen za predpokladu ze se zmeni jednani lidi navzajem k sobe, momentalne tam jezdim na obchodni jednani a to jak mnou lide opovrhuji me staci.

Rome

(Pražák, 14. 9. 2007 17:07)

Ano, všude jsou bílí i Romové. Jenže ač je poměr "venku" - tipnu si - 20 bílých na jednoho Roma, ve věznicích se ten poměr jaksi mění na - zase hypotetický typ - 1 ku 1. Proč?
Inu proto, že se tygři rodí pruhovaní s určitými vlastnostmi, a když se jednou za sto let narodí jeden tygr vegetarián, je to vyjímka potvrzující pravidlo.

pytlujeme

(Slusnej rom, 14. 9. 2007 15:59)

zavinili hlavně vy sami = krasna veta ja sem nic nezavinil, nikdy sem nic neukrad nikdy sem nikoho neprepad a nezbil tak co sem zavinil JA? to je presne proc sluny romove opusttej republiku protoze sou pytlovany s tema nedobrejma.Proto ze podle vas kdyz je 180 sptanejch je spatnje i ten 181.Sem rad ze v takovehle zemi uz neziju. Ano spoustu veci neni ohledne ROMU spravne ale ty problemy maj i cesti obcane podivejte se na pracovni urady kolik jich tam chodi (rok sem tam chodil) podivejte se do veznic kolik jich tam je znamena to tedy ze sou vsichni bily spatny IMHO clovek by mel bejt souzenej podle svejch skutnu jestli je to svine tak je jedno jestli je to Gejza Lakatos nebo pan Ing.Novak jestli tohle lidi nepochopej tak ty co za neco stojej utecou jinam kde to lidi chapou a opravdu vam tam zustanou jen ti nejhorsi.Kdyz tedy chcete mluvit o zneuzivani systemu o lidech co enchtej pracovat a jen pobirat davky udelejte jmenej seznam pak to dle me bude v poradku.

Slušný Rom

(Pražák, 14. 9. 2007 14:52)

Je mi líto, ale negativní mínění jste si zavinili hlavně vy sami, pane. Když mi přijde z pracáku do firmy 180 "vašich" jen pro razítko, že jim práci dát nemůžu, nebudu 181čce věřit, že chce pracovat. Vím, že jsou vyjímky, ale je jich tak málo, že se mínění hned tak nezmění. Vím, že jsou Romové vzdělaní, ale kolik jich v poměru s ostatními je? :-(

Pytlujeme?

(Rom co uz neni z cech, 14. 9. 2007 13:46)

Jsem rom a nemam se za co stydet.Vyrostl sem v cechach vucil se, bohuzel kamkoliv sem prisel zadat o zamestnani me slusne vypoklonkovali ze volne misto nemaji a clovek (bilej) bez vyucaku co tam sel po me misto dostal.Imho me nezbylo nez si chodit na pracovni urad pro podporu neb sem pracovni misto nesehnal, ale zit bylo s neceho treba.Jenze me to jaksi nebavilo takze sem proste jednoho dne odjel do UK a zacal novej zivot pracuju tu neustale podporu nepobiram. Otazka zni muze i slusnej rom v cechach vest slusnej zivot? Ja rikam ze nemuze nebot v CR sou vsichni stejni a tak i jeden z nas ktery by mel zajem neco zmenit to po case kdyz vidi nezajem spoluobcanu mu v tom pomoct to vzda. Jinak k poctu deti romove meli deti vzdy hodne a vzdy budou je to nase mentalita.Tady kde ted ziju to ovsem nikomu nevadi neb ty deti zivim ja a ne stat.Klidne zruste podpory ale zaructe ze bude prace mozna by ste se divili jaka zmena by nastala.
S pozdravem slusnej rom