Jdi na obsah Jdi na menu
 


Extremismus je slabostí

19. 6. 2007

Extremisté v sobě zvláštním způsobem pojí touhu a strach. Touhu být vyjímečný a strach nebýt sám. Potřebují obdiv ostatních supermanů, kteří se kolem nich hemží, potřebují sílu davu, chránícího čarodějnice před upálením.

 

Nejpevněji provázané organizace jsou extremistické. Pocit utajení, nadřazenosti nad davem pitomečků a výlučnosti je pevnější než vteřinové lepidlo. Nejsnadněji rozložitelné organizace jsou extremistické. Stanou – li se obětním beránkem skupiny, jsou tito ultraortodoxní hrdinové najednou křehčí než sklo. Žehrají na osud, vyčítají mu, proč právě oni… A strhnou s sebou ochotně do neštěstí i ostatní, aby v tom nebyli sami.

 

Jednotlivého extremistu není možné zahlédnout. Ve skupině se nebojí vytáhnout odznaky své příslušnosti, jdou – li sami, uniformují se do džín a bund jako běžní lidé. Proč? Proč, když jsem skinhead, nenosím kanady a bomber pořád? Proč nezastavuji lidi a nevykládám jim, jak je komunismus úžasný a že by měli vstoupit do strany i s majetkem? Odpověď je jen jedna. Bojím se. Ano, já, hrdina, se bojím. Bojím se odmítnutí, výsměchu, ale když je kolem mě skupina, najednou je strach pryč a já jsem silný.

 

Malou výjimku ze zaběhnutého skupinového ritu tvoří sekty. I ty ale lanaří dušičky málokdy jen silou ducha jedince, většinou chodí po dvou. Jehovisté nebo adventisté sedmého dne už zvonili snad u každých dveří v republice. Někteří jdou ještě dál a producírují se na veřejnosti zpívanými modlitbami. Kdo neslyšel, neuvěří, jak rap s textem „Ježíš za nás prolil svou krev“ může vyznít populisticky.

 

Proč se lidé stávají extremisty? Nedokážou žít běžný život, šetřit si na novou televizi, vychovávat děti? Ve většině případů jde o zneuznané, odmítané jedince, kteří se se životem nedovedou poprat sami. Mají možná menší handicap, či se nedokážou vyrovnat s tím, co po nich společnost požaduje, potřebují být aspoň na chvíli supermany, jejich ambice dosahují nebetyčných výšin.

 

Extremismus je berle. Berle pro duši, chromou a pokulhávající za hlavním proudem lidí ve společnosti. Stejně jako budou někteří zářní jedinci předbíhat dav a svítit mu na cestu, tak budou marodéři vzadu punktovat rebelii, jak by houfec zpomalili na svou úroveň a v ideálním případě ho šoupli ještě za sebe. Oni si přece zaslouží jít vpředu a není jejich vina, že se tam nedostali. A na co se snažit, učit, zlepšovat sebe, když můžu zpomalit ostatní na svou úroveň?

( kk )

Linkuj.cz!
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ecce extremista

(LoL, 21. 6. 2007 9:22)

Petr: Potrefený husy ? A který ?.. asi už dopředu Chachar mluvil i o tobě. Proto to nechápeš.

Článek není až tak dobrý, nepostihuje vše o čem by chtěl mluvit, někde i dost pokulhává. Snad jen s posledním odstavcem v celku souhlasím.
Doplnil bych jedno.
Nejaktuálnějším na našem území je nejspíš socialistický extrémismus, když se podíváte do diskuze na novinkach.cz (elektronická podoba bývalého Rudého práva, dnes již maskovaně jen Práva (v bodoucnosti možná opět Rudého práva)) a na nejklikanější příspěvky.. velmi tam boduje. Jen jsem ukázal cestu kde ho spatřit v nejodhalenější formě, kdo nechce ho tam vidět, neuvidí.

pro Petra polopaticky

(Chachar, 21. 6. 2007 9:01)

MaTes, GROM, důležitý extremista a ty! Je to dost srozumitelné?

Jinak nechápu, proč se čílíš, zřejmě taky nežiješ běžně, rodinu se bojíš založit, a sám taky nevydržíš, proto lezeš po webech a každého, kdo něco dělá, musíš pokritizovat..
A co třeba tvoje články a úvahy, kdepak je najdu, Petře?

hle

(Petr, 21. 6. 2007 0:19)

Chachar: Potrefený husy ? A který ?

Janinka: Nechápu souvislosti?

k článku: ..Nedokážou žít běžný život, šetřit si na novou televizi, vychovávat děti - tak po tomto odstavci (a hlavně té nové televizi, ta nemá chybu :) mi došlo, že celý tento blog je pouhou ironií. A pokud ne, tak je to skutečná ubohost

pro pana důležitého - už ten nick :))

(Janinka, 20. 6. 2007 8:35)

Proč se lidé stávají extremisty? Nedokážou žít běžný život, šetřit si na novou televizi, vychovávat děti? Ve většině případů jde o zneuznané, odmítané jedince, kteří se se životem nedovedou poprat sami. Mají možná menší handicap, či se nedokážou vyrovnat s tím, co po nich společnost požaduje, potřebují být aspoň na chvíli supermany, jejich ambice dosahují nebetyčných výšin.

Asi tak, miláčku, ne?

blee

(důležitý extrémista, 20. 6. 2007 3:22)

hele nevím jestli jsem extrémista, ale jelikož se považuju za antifašistu a zajímají mě práva zvířat, tak mě za něj asi budete považovat.Takže ...
skinheadi nosí i jiné boty než kanady(zkus si pořád chodit jen v kanadách) a bombr taky nemůžeš nosit pořád.
A nevím já si oblíkám, to co se mi líbi a nepotřebuju každý den chodit v bundě, nebo mikině s nášivkama, na kterých mám názvy kapel, nebo které prezentují nějakým způsobem mé názory.A není to tím, že bych se bál toho že se na mě lidi budou ukazovat a odmítat mě.Toho jsem si už užil dost a vím, že lidi kteří toto dělají, nestojí o to, abych se jimi zabýval.
Jediné čeho se bojím jsou náckové, ale když se někdy neoblíknu "extrémisticky" , tak to rozhodně není kvůli nim.
Jako "extrémista" dokonce nemám ani pocit nadřazení, utajení,důležitosti.Jednám podle svého přesvědčení a ne podle toho, jestli to společnost bere jako přijatelné.
Za svoje názory se nestydím a klidně jsem ochotný se o nich s kýmkoliv, kdo projeví zajem,pobavit.Rozhodně ale nebudu zastavovat lidi na ulici a vtloukat jim do hlavy svoje přesvědčení.To opravdu nemám zapotřebí.
Ani nejsem zneuznaný,odmítaý jedinec.Než jsem se stal tím "extrémistou" , žil jsem naprosto normální život.Jen jsem po čase přišel na to, že mi takový(pro mě nudný život) nic nedává a že mě nebaví čekat na to, až mi systém,společnost atd. řekne, co je normální, jak se mám chovat, podle jakých trendů a zásad mám žít.
To je asi vše.A nakonec se ještě zeptám, co je špatného na tom, mít svůj vlastní názor a nechovat se jako slepá ovce ve stádu?Těm kterým to tak vyhovuje, to neberu(žijte si jak chcete), ale pro mě je to málo.

pro autora

(Chachar, 19. 6. 2007 13:40)

Super! Skvělý!!!! Přesně se tu ty potrefený husy ozývají, jen tak dál :)

jaj

(GROM, 19. 6. 2007 13:06)

která chromá,pokulhávající duše tohle napsala ?!

eh ...

(MaTeS, 19. 6. 2007 12:31)

Tohle je dost ubohý článek, však co jíného taky čekat na nějakých pravicových stránkách že ...

Souhlas

(Karel, 19. 6. 2007 10:50)

Velmi souhlasím s timto článkem, jen bych upozornil ,že se takto nechovají jen extrémisti ,ale také romská populace a to ve všech věkových kategoriích .
Když je jeden tak je hodný a malý, pokud mají přesilu tak je to pravý opak .