Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč Mašinové jen nesedli na vlak a neodjeli?

22. 8. 2007

V diskusi na jednom velmi zajímavém blogu se u článku o bratrech Mašínech objevil následující komentář: "Mohl by mně někdo ze zastánců nenásilnosti vysvětlit, proč se ti Mašínové vlastně "prostříleli" na Západ a proč si nekoupili lístek na vlak a neodjeli, když tak moc chtěli ? Děkuji předem Jura." Autor komentáře byl samozřejmě hned hrubě napadán. Což není nic tak neobvyklého. Čím to je? Čím to je že dnešní zastánci "humanismu" jsou právě ti nejagresivnější - a ne náhodou nejméně informovaní.

 

Nemohlo mi uniknout, že ti, kteří dnes mají negativní názor na bratry Mašíny jsou zároveň nejhorlivějšími zastánci bývalého prezidenta Havla a jeho doktríny "Nejsme jako oni", která umožnila nepotrestání komunistů a pokračování jejich vlády ve společnosti: „Oh, jak hodně on dříve trpěl ve vězení a kolik toho dobrého udělal pro naší vlast!“ Názory těchto občanů mi velmi připomínají názory těch co psali do Rudého práva "dopisy čtenářů" a žádali "klid na práci" a přísné potrestání DG 307, skupiny Plastic People, chartistů .... a Václava Havla. Ti lidé zase velice uznávali Gustava Husáka: „Oh jak on hodně trpěl ve vězení a kolik toho dobrého udělal pro naší vlast. Plány pětiletky překročíme!“

 

Pak tam byla ještě další generace pisatelů do novin - ještě starších. Ti zase žádali přísné tresty pro Jiřinu Štěpničkovou, Miladu Horákovou a vůbec "psovi psí smrt!" Ano, Gustav Husák byl ve vězení. Zároveň se rozplývali nad Klementem Gottwaldem, jak on hladový se učil při světle pouliční svítilny a kolik on toho dobrého udělal pro naší vlast!

 

A ještě starší generace spravedlivě rozhořčených čtenářů psala do novin, jaké to bylo svinstvo, ten atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, že všichni doufáme, že se brzo uzdraví a že ti zlí atentátníci budou brzo pochytáni a spravedlivě potrestáni. Spravedlnost je v českých zemích věc velmi ošemetná. Snad proto čeští občané pronásledovali atentátníky hned po jejich útoku a pomáhali gestapu při jejich dopadení. Ostatně oslavné demonstrace českého dělnictva na podporu Říše na Václavském náměstí jsou taky věcí historického faktu. A tak to šlo pořád dokola.

 

Abych tedy neztratil nit: Už nejsem žádný mladý Jura, ale mohl by mně někdo ze zastánců nenásilností vysvětlit, proč se ti Mašínové vlastně "prostříleli" na Západ a proč si nekoupili lístek na vlak a neodjeli, když tak moc chtěli?


Autor Peter Jungwirth - zdroj zde


O samotných bratrech Mašínech čtěte u Kyklopa - zde


 

Komentáře

Přehled komentářů

Vraždy neomlouvám

(Karel, 29. 8. 2007 9:49)

Když si kdokoliv opatří zbraň a pro dosažení vlastních sobeckých cílů zabíjí nevinné, je to pro mě vrah. Pokud to kdokoliv omlouvat, či zdvodňovat chce, ať si uvědomí, že nás v tom koncentráku bylo 15 mil. Podobné debaty, kdyby nebyly tak smutné, byly by tragikomické...

Už nejsem žádný mladý Jura?

(QTK, 25. 8. 2007 13:33)

Tak jsi asi pekne blbej, kdyz nevis, ze v te dobe neslo jet NORMALNE VLAKEM ani co Ceskych Velenic, tim mene za hranice...

Bravo,pane Jungwirth

(ronin, 23. 8. 2007 21:16)

velmi výstižné.Ještě přemýslím, kam zařadit další skupinu"zapomínačů".Kdykoliv se objeví zmínka o komunistickém teroru, vždycky někdo vyzýva k zapomnění na minulost a hledání cesty vpřed.( A co lidé bděte,Budujeme světlé zítřky- není to z jedné mísy?)

to ZIK

(Jiří, 23. 8. 2007 12:38)

Husák byl za "nacistů" ve vězení jen krátce v průběhu SNP, které pomáhal organizovat, byl ale po intervenci z vyšších kruhů propuštěn. Na Slovensku povstali Slováci proti Slovákům, neb tam žádní němečtí nacisté v té době nebyli.
Ovšem za komunistů byl vězněn celkem 9 let, od roku 1954 do roku 1963, neb byl příliš nacionalistický a podlehl v mocenském sporu o koryta.

Zajímavé, ale...

(Ladislav Zelenka, 23. 8. 2007 0:03)

V mých očích bratři Mašínové zločinci nebyli. Ano, při svém útěku zabíjeli, jenže kdyby byli při tomto aktu chyceni, byli by zabiti oni. A bez jakýchkoli výčitek svědomí a námětů na opožděné úvahy "co by bylo, kdyby". Kdyby měla moje tetička koule, říkal bych jí strejdo. Taková byla prostě tenkrát doba, oni prostě NEMOHLI sednout na vlak a jen tak si odjet kamkoli. Museli se přes tehdejší zadrátovanou hranici buď nechat prevést placeným převaděčem a riskovat, že skončí v rukách SNB(viz. film Král Šumavy), anebo to zkusit na vlastní pěst a doslova se prostřílet. Což také udělali. Je třeba si uvědomit, že takzvaní převaděči byli většinou bývalí a usvědčení pašeráci, kteří za slib beztrestnosti naháněli uprchlíky přímo do rukou tehdejších pohraničníků. Myslím, že soudit metody, pomocí kterých se tenkrát útěky z duševního koncentráku, zvaného ČSR realizovaly, nám nepřísluší.

Jo...

(Carfan, 22. 8. 2007 19:05)

dobrej článek, myslím, že přesně vystihuje hlas lidu, hlas Boží - a jaké to může napáchat škody.

No...

(Zik, 22. 8. 2007 17:26)

S tím nemůžu tak úplně souhlasit. O bratrech Mašínech diskutovat nechci, přiznávám, že v této oblasti nejsem tak dokonale informován, ale k Havlovi. No, přijde mi srovnávat ho s Husákem dost podivné. Tak tedy, ano, Husák za nacistů byl ve vězení, ale pak se přidal na stranu srovnatelně škodlivé ideologie. Gottwaldovo ,,hrdinství" spočívalo v tom, že si seděl pěkně v teplíčku v Moskvě (ehm, tady to rčení moc nesedí, ale to je jedno :-) a organizoval komunistický odboj, který zásadně nespolupracoval s demokratickým odbojem. Ale k Havlovi - tento člověk opravdu za komunistů trpěl, opravdu byl jedním z hlavních strůjců revoluce a nastolení demokracie v ČSSR. O jeho polistopadových aktivitách bychom mohli vést dlouhé dialogy, ale opravdu nevám, co je špatné na jeho předlistopadovým působením.